Gå til hovedindhold
Pressemeddelelse

Havfruen vender tilbage!Glæd dig til solskinsvejr, krabbesuppe og gratis is

Endnu en gang åbner vi op for sommersæsonen med et brag af en åbningsfest på Langelinie. 

15. apr. 2025

Indhold

    Den 27. april kl. 13 går det løs igen, når sommerens kickstartes på byens dejlige strandpark, Langelinie, med en masse gratis aktiviteter for børn og voksne. Traditionen tro vil borgmester Peter Sørensen skyde sæsonen i gang med en tale, og bagefter vil der blive delt gratis is ud til de første 300 børn.

    Horsens Kommunes bylivsindsats, MÆRK Byen, inviterer alle med til åbningen af sommersæsonen på Langelinie, hvor du kan deltage i alt fra en spændende skattejagt og sejlture til skumfidusfestival og familieyoga. Sidst men bestemt ikke mindst kan du spejde efter havfruen Karin Prehst Lund Madsen, der svømmer ind ad fjorden for at hilse på alle de fremmødte børn.

    På Langelinie er der rig mulighed for at købe mad, snacks og drikkevarer i løbet af dagen, så selv den mest kræsne nok skal kunne holde til alle dagens aktiviteter. Du kan for eksempel finde den faste isbod fra Isværket, men der er også mange andre boder, hvor du bl.a. kan købe candyfloss, kaffe, toast og rejesuppe. Så der skulle gerne være sikret forfriskninger til alle aldersgrupper! For ALLE er nemlig hjerteligt velkomne til festlighederne, som varer fra 13-16.

    Strand, komik og havets væsner

    Grib fat i MÆRK Byens legetøj, som er tilgængeligt igennem indsatsen 'Legepatruljen', hvor du gratis kan låne legetøj til at udforske både fjord og strand. Husk blot at aflevere legetøjet tilbage, så andre børn og familier kan få glæde af det. Du kan også opleve Komediehusets 'Badeforening anno 1929', når de indtager stranden i ægte 1920'er stil med gammeldags badedragter og et forfriskende dyp i fjorden. Her er de flankeret af Horsens Kajakklub, som sejler rundt hele dagen, og inde på landjorden vil de med glæde snakke med gæsterne om deres forening.

    Ude i fjorden kan du fiske efter krabber med Ren Horsens Fjord, hvorefter du kan nyde deres lækre krabbesuppe. Det er også muligt at afprøve NotFarAway-karavanens fiskedam, få en perle til at vokse i en muslingeskal eller finde sjove dyr i deres hav-entyrlige skattejagt.

    Til dig, der gerne vil have mere havfrue i løbet af dagen, og ikke kan nøjes med at vente på at Karin kommer, så byder Karen Jeppe Gruppe-spejderne på opvarmning med en hyggelig klippe-klistre workshop. Her kan du designe dit helt eget havvæsen, uden at du skal være god til at tegne. Du kan også selv blive til et lille havvæsen, når GlimmerMarie og hendes team af ansigtsmalere går til værks, og maler alverdens motiver fra havets bund.

    Afslapning og rekreation

    Hvis du ikke er til aktiviteter på vandet, så frygt ej! Der er er masser at lave på græsset. Horsens rige foreningsliv vil pryde pladsen og skabe stor glæde med diverse aktiviteter. Karen Jeppe Gruppe-spejderne vil stå ved en lille bålplads, hvor der laves snobrød og ristes skumfiduser dagen lang. Ved siden af kan der også leges med kæmpe sæbebobler, som skaber et smukt lys-spil og dekorerer så fint i luften på Langelinie.

    Eller du kan tage over til petanque banen, hvor Horsens Petanque Klub står klar til at guide dig igennem et spil. Her kan du lære nye mennesker at kende og finde ud af hvem der har det bedste boldøje. Lige i nærheden kan du også møde Horsens Volley Club, som altid er klar på at lære fra sig. Lær at lave den gode serv og du kan opleve fællesskabet igennem sporten.

    Endnu engang bliver yoga-måtterne rullet ud på græsset, når Gadeyogastyrelsen indtager en lille del af plænen og inviterer alle, store som små, til at være med til familieyoga. Så hvis du har brug for lidt hyggeligt familiesamvær og samtidigt få løsnet op for nogle spændinger i kroppen, så kan du blive klar til en ny uge med lidt afslappende yoga.

    Åbningen af Langelinie er arrangeret af MÆRK Byen, mens flere foreninger og andre kulturaktører bidrager til at skabe rammerne for dagen.

    Du kan finde begivenheden og det fulde her.