600 nye studerende skyder studietiden i gang med morgenmad, pakkeleg og fest
Når studiestarten rammer Horsens 1. september, bliver 600 nye studerende på VIA University College, Erhvervsakademi Dania og Social- og Sundhedsskolen budt velkommen med morgenmad og pakkeleg. Derefter venter blandt andet drag bingo, brætspilshygge, fredagsbar og en studiestartsfest på Platform K med musiker og producer Anton Westerlin.
Det kan være lidt af en mundfuld at begynde på en ny uddannelse. Nye mennesker, nye omgivelser og for nogle også en helt ny by.
Derfor skal de nye studerende i Horsens hurtigt have mulighed for at lære både hinanden og studiebyen at kende.
- Når de unge begynder på en uddannelse, begynder de også på et nyt kapitel i deres liv. For mange er Horsens samtidig en ny by, og derfor er det vigtigt, at de fra starten oplever, at der er et fællesskab, de kan blive en del af. Jeg er glad for, at uddannelserne, kulturlivet, erhvervslivet og kommunen igen går sammen om at give de nye studerende en god start i Horsens, siger borgmester i Horsens Kommune, Peter Sørensen.
En studieby i udvikling
De seneste år er uddannelsesinstitutionerne, erhvervslivet og Horsens Kommune gået sammen om at tage endnu bedre imod de nye studerende i Horsens.
De studerende og deres kompetencer er nemlig en vigtig del af byen, og ambitionen er, at Horsens både skal være et godt sted at studere og et sted, hvor de unge får mulighed for at skabe relationer til byen og det lokale erhvervsliv.
- For os handler en god studiestart ikke kun om de første dage. Det handler også om at skabe et studiemiljø, hvor de studerende føler sig som en del af vores campus og af Horsens og får øje på de muligheder, der er omkring dem. Når uddannelserne, kommunen og erhvervslivet arbejder tæt sammen, kan vi både styrke fællesskabet og skabe forbindelser til praktik, studiejob og virksomheder allerede under uddannelsen, siger Birgitte Johansen, Campuspartner ved VIA University College i Horsens.
Som en del af det styrkede samarbejde mellem uddannelser, erhvervsliv og Horsens Kommune etablerer Aarhus Universitet sig på VIA Campus Horsens. Her åbner et fælles innovationskontor med ansatte fra Aarhus Universitet og VIA, som skal sætte endnu mere fart på samarbejdet mellem forskning, uddannelser og erhvervsliv - og gøre det lettere for virksomheder at få adgang til det vigtige innovationsmiljø.
Målet er, at der med tiden kommer universitetsuddannelser i Horsens.
Fælles pakkeleg samler 600 nye studerende
Til studiestarten i år gentages sidste års succes med at samle alle nye studerende fra VIA University College, Erhvervsakademi Dania og Social- og Sundhedsskolen til fælles morgenmad og pakkeleg.
I alt deltager 450 studerende fra VIA University College, 65 fra Erhvervsakademi Dania og 85 fra Social- og Sundhedsskolen.
- Det er vigtigt for os, at de mange nye studerende får øjnene op for alle de muligheder, der er i Horsens. Både karrieremulighederne, men også alt det, der sker ved siden af studiet - f.eks. på caféerne, i butikkerne og i midtbyen, for det sociale liv og oplevelserne, som vi kan være med til at give de studerende, er også med til at gøre studielivet til noget særligt. Derfor inviterer vi igen i år de unge med til et brag af en morgenfest på Torvet sammen med City Horsens, så de kan få et førstehåndsindtryk af os. Vi glæder os til at hilse de studerende velkommen i midtbyen, når de trænger til en pause i studielivet, siger Mia N. Gregersen, direktør i Business Horsens.
Ud over morgenmaden og pakkelegen byder studiestarten blandt andet på morgenkaffe, nødhjælpskasser, drag bingo, brætspilshygge, trivial quiz og fredagsbar på Campus.
Studiestarten afsluttes med fest på Platform K med Anton Westerlin. Her bliver turen fra Campus også en del af festen, når en DJ-vogn følger de studerende fra Campus til Platform K.
Selve pakkelegen finder sted 1. september kl. 9.30, hvor borgmester Peter Sørensen byder velkommen. De studerende går i samlet flok fra Campus kl. 9.00. Her er pressen velkommen til at deltage.