Vis emner under Forside

Den 7. april 2011 blev kulturstrategien diskuteret på et velbesøgt debatmøde. Se listen over tilmeldte og deltagere her. Hvis du var ved mødet, og vi ikke fik dit navn med, må du meget gerne sende en mail til kuow@horsens.dk.

 

Andreas Boesen, byrådsmedlem, Kulturudvalget, Horsens Kommune
Ane Sofie Skov, kandidatstuderende, Æstetik og Kultur, Aarhus Universitet
Bente Hammershøy, kunsthistoriker
Bente Lund Degn, souschef, Horsens Musikskole
Birthe Bonde Niilonen, teaterinstruktør
Bjarne Ohm, billedkunstner, Kunstnergruppen Slottet
Bjarne Skovgaard Hansen, formand, Horsens Sejlklub
Bodil M. Hansen, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Brian Wiborg, Industrimuseet
Britta Enemark, kunstner, Kunstnergruppen Slottet
Børge Jørgensen, Eliterådet og PR-gruppen
Carsten Mellson, Blueskartellet Horsens
Claus Fisker-Andersen
Claus Hagedorn, direktør, Horsens Kunstmuseum
Claus Pettersson, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Dan Monrad, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Dorte Mogensen, byrådsmedlem, Kulturudvalget, Horsens Kommune
Else Marie Mønster Sørensen, Søvind GIF/Sportssammenslutningen
Erik Graven-Nielsen, Brædstrup Kunstforening
Eva Damgaard
Filip Møller, Filips Stenhuggeri
Flemming Juel
Flemming Roland Christensen, Blueskartellet Horsens
Frank Buchgraitz, billedkunstner
Gerda Louise Buchgraitz, billedkunstner
Gorm Flagstad, billedkunstner
Hanne Damgård, kulturdirektør, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Hanne Kjær, arrangements- og pr-koordinator, Horsens Bibliotek
Hege Bjordal Havnes, landskabsarkitekt
Helle Frost, byrådsmedlem, Kulturudvalget, Horsens Kommune
Helle Nørby, keramiker, By Helle Nørby
Henning Nørbæk, kulturchef, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Henriette Wittendorff Ipsen, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Henrik Sørensen, formand, Horsens Amatør Teater
Iben Sofie Jønch, kommunikationsmedarbejder, Horsens Ungdomsskole
Ingvard Nørgaard, bestyrelsesmedlem, DGI Sydøstjylland
Jamie Linley, grafisk designer/Det Gule Pakhus
Jan Nielsen, Horsens Styrkeløfte Klub
Jan Torp, leder Komediehuset
Jane Bønnelykke, Brædstrup Borgerforening
Jannik Broz, leder Billedskolen
Jasmin Franko, danser, Komediehuset
Jeanette Sørensen, underviser og international koordinator, Learnmark Horsens
Jens Frausing, instruktør, Palsgaard Sommerspil
Jeppe Vind, spillestedsleder, Musikstedet, Kulisselageret
Jesper Lund Hausner, BUF Horsens
Jimmy T. Hornbøll, kommunekonsulent, DGI Sydøstjylland
Jonas Rump Nielsen, arkitekt, Grund
Julie Horne Møller, studerende, Kunsthistorie, Aarhus Universitet, Det Gule Pakhus
Jørgen Blach Jensen, Galleri Progres
Jørgen Korshøj, byrådsmedlem, Horsens Kommune
Jørn Simmenæs, Eventhorsens
Kamilla Nielsen, bestyrelsesmedlem, Horsens Amatør Teater
Karen Kjær Laursen
Kate Skovborg Hansen, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Kevin Grundestrup Sørensen
Kristian Dyhr, byrådsmedlem, Kulturudvalget
Lars Sørensen, formand, Horsens Orienteringsklub
Lene Desmentik, billedkunstner
Lene Kamilla Hansen, turistchef VisitHorsens
Lene Krogh, arkitekt, Byplanafdelingen, Teknik og Miljø, Horsens Kommune
Liane Brandt, De Grønne Spejdere
Lill Thelin, billedkunstner
Lillian Andersen, koordinator, Dansk Flygtningehjælps frivilliggruppe
Lisbeth Ivanhoe, studerende, Æstetik og Kultur, Aarhus Universitet
Lise Mols, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Lone Ørsted, byrådsmedlem, formand Kulturudvalget, Horsens Kommune
Louise Dam Vildbrad, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Lykke Veel Jeppe, eventkoordinator, City Horsens
Marianne Overvad, Brædstrup Borgerforening
Martin Weihe Esbensen, formand, Bedre Byliv
Mia Rahbek Andersen, arkitekt, Birch og Svenning
Mie Jensen, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Mogens Kjergaard, formand, Horsens Garden
Mogens Svenning, arkitekt, Birch og Svenning
Morten Nielsen, afdelingsarkitekt, Byplanafdelingen, Teknik og Miljø, Horsens Kommune
Niels Aalund, kommunaldirektør, Horsens Kommune
Nikolaj Broström, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Nis Brummer
Ole Munch, Børnebondegården Serridslev
Ole Wolf, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Peer Stokholm, idrætschef, DGI Sydøstjylland
Per Henriksen, formand, Horsens fS
Peter Petersen, Horsens Freja
Peter Sørensen, byrådsmedlem, Kulturudvalget, Horsens Kommune
Phuc Van Dang, kunstner, Phucisme
Pia Schildknecht, kunstner, Phucisme
Pia Tastesen, Blueskartellet Horsens
Poul Erik Houe, stadsarkitekt, Horsens Kommune
Saliem H. Bader, byrådsmedlem, Kulturudvalget, Horsens Kommune
Sidsel Marie Henriksen, studerende, Horsens Statsskole
Stine Kamstrup Knudsen, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Søren Klougart Jakobsen, Horsens Ny Teater
Thea Vesti Pedersen, administrator, Kulturmetroen
Thomas Pedersen, bestyrelsesmedlem, Horsens Amatør Teater
Thorsten Høegsberg Petersen, Kulturafdelingen, Horsens Kommune
Tiago Dias, musiker
Torkill Jensen, TV-Sket og Set
Ulla Lampe, kunstner
Vibeke Mygind, projekt- og uddannelseschef, Horsens Bibliotek


Indholdsansvarlig Iben Høgh Grøftehauge, ig@horsens.dk